Linea Film Soffiato KIEFEL WORMS FSBK 500/50.25D/70.29D/80.25D
macchine per lavorazione della plastica / soffiatrici
A complete 5-layer coextrusion blown film line with 5 extruders and all peripheral equipment is available. Total line dimensions X/Y/Z: 14m/22m/11m, blow head: Kiefel Worms FSBK 500 with IBC, die diameter: 500mm, film width range: 700mm-2000mm, haul-off width: 2000mm, winding width: 2000mm, line ...
Fabbricante: KIEFEL WORMS
Modello:FSBK 500/50.25D/70.29D/80.25D
Tipo di macchina: Linea Film Soffiato
Numero di articolo: 167253060
Quantità: 1
Data: 14.05.2026
Anno di fabbricazione: 2001
Luogo: Land-de Germania Deutschland
Prezzo:
Macchina in azione:No
Seller-item-No.:INNO28930
A complete 5-layer coextrusion blown film line with 5 extruders and all peripheral equipment is available. Total line dimensions X/Y/Z: 14m/22m/11m, blow head: Kiefel Worms FSBK 500 with IBC, die diameter: 500mm, film width range: 700mm-2000mm, haul-off width: 2000mm, winding width: 2000mm, line speed: 120m/min, melting capacity: 500kg/h, total power requirement: approx. 300kW. 1) Double winder Wintech, winding width: 2000mm, film thickness range: 35µm-150µm, max. roll diameter: 1000mm, max. roll weight: 1900kg, core inner diameter: 152mm/6inch. 2) Extruder Kiefel Worms 70.29D, power: 89kW, screw: 5-zone barrier screw, speed: 125rpm, renewed: 2010. 3) Adhesive extruder Kiefel Worms 50.25D, power: 34kW, screw: 3-zone barrier screw, speed: 200rpm. 4) Center extruder Kiefel Worms 50.25D, power: 34kW, screw: 3-zone core progressive screw, speed: 175rpm. 5) Adhesion promoting extruder Kiefel Worms 50.25D for the outer layer, power: 34kW, screw: 3-zone barrier screw, speed: 200rpm. 6) Kiefel Worms 80.25D outer layer extruder, power: 125kW, screw: 5-zone barrier screw, speed: 150rpm. 7) Reinhold SRK 200/9.6 film calibrating device. The entire line is controlled by a Plast Control system. Further components: integrated width measurement, C-scan for profile measurement, web center control, corona pre-treatment, film pre-draw. Including a replacement FSBK 5-layer blow head with IBC, replacement rollers, annular gap blower with filter, suction units, crane and external system terminal. Documentation available. On-site inspection is possible.
Save input data